AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Hipnoza

In jos 
AutorMesaj
Io
Literator
Literator

Numarul mesajelor : 105
Varsta : 59
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2009

MesajSubiect: Hipnoza   Joi 15 Apr 2010 - 15:29

HIPNOZA MINȚII?

Io sunt minte și ma aflu într-un experiment existential.
Sugestia a cărei beneficiară ma constat, mi-a produs o stare hipnotică pe mai multe niveluri, planuri.
În primul plan (prima stare hipnotică) constat că "sunt", adică mă percep pe mine însămi, mintea, (e planul în care se face reflectarea în conștiință a singurei realități care e posibil sa nu fie fizico-psihică și poate nici virtuală, realitatea prezenței mentale, golul minții).
În alt plan (a doua stare hipnotică) constat ca "exist", percep, constat o proiecție fizico-psihică, o manifestare, o stare de existență.
În starea de hipnoză fizico-psihică mă traiesc și la un alt nivel (plan) de hipnoză, al treilea, aici sugestia multiplă (și autosugestia) mi-a produs (moștenit sau dobândit, dacă nu cumva totul e virtual) abaterea de la naturalețea unei posibile existențe fizico-psihice, către o existență falsă, pătimașă (vicioasă), denaturată, emotiv negativă și deductiv alambicată, am ajuns supercondiționată (mintea) de propriile-mi sugestii deosebi, m-am rătăcit în hipnoza, hipnozei, hipnozei.
1. În starea de golire a minții de orice formă, imagine, gând, de emotiv-sentimental, "sunt" liber dar mă întreb mereu: și cu asta ce-am făcut? deoarece evoluția mea constat ca lasă de dorit.
2. În starea în care mă constat pe lângă "sunt" și că "exist" (fizico-psihic) sesizez, percep "fenomene" afective, de gândire și imaginație (imagini mentale) etc.
3. În starea de "exist" fără să-mi dau seama m-am lasat "legat", antrenat de tumultul senzitiv-perceptiv, de cugetare și emoții, de închipuiri, presupunei și condiționări, de amăgiri, măști, de paradigme fără număr, de tot felul de credințe și tartorul fictiv, adică adevărata credință, desigur alta pentru fiecare și tot desigur a ta e cea una.
Doua exemple concrete: Într-o zi m-am perceput pe mine, mintea îmbrăcată în corp dar fără învelitoarea epidermică, am constatat atunci că atracția dintre sexe e o stare hipnotică indusă care are un suport capital în noțiunea denumită piele umană, dacă am vedea partenerul nostru fără ea am fi așa oripilați de ce se află dedesubt încât, vai nouă, toată iubirea sexuala și poetică ar deveni un vid destrămând poate hipnoza.
În altă zi datorită faptului că mă aflu pe mine nu numai ca "sunt" ci și că "exist", ba că exist cu necesități fiziologice, am crezut așa de mult asta (indiferent dacă totul e relitate așa cum am fost obișnuită să o percep sau e realitate virtuală) încât am ucis o ființă, am ucis ca să mânânc și nici măcar nu plâng și nu mă întreb, care să fie oare rațiunea primă a existenței acelei ființe, să fie rațiunea de a deveni friptură?
Căzută în mândrie, orgoliu, vanitate, în frici, emoții și patimi fără număr, eu mintea stau în mine, în mine conștiința și tatonez o cale să nu mai fiu pierdută.
Aceasta oare-i calea întreb în neant pe nimeni, aceasta este calea? întreb necunoscutul.
Eu merg pe calea vieții ce pare, că duce nicăierea, eu (mintea) merg cu mine însămi (conștiința) și-ncerc alinierea.
Să rezonez cu mine findcă-s din negândire, să fiu una cu ceea ce, poate e esență.
Necunoscut e totul, acesta-i adevărul, în rest doar presupuneri mascate-n adevăruri.
Eu fără hologramă oare dacă aș fi, atunci aș înțelege? dar oare voi muri?
Dar poate că esența atemporală e și spațiul doar emisii de unde (cerebrale?).
Merg pe a vieții cale, e tot ce pot să fac, să merg pe-a mea potecă, fără să mă abat.
Și dacă tot ce este, un rost are de e, voi împleti pe cale o viață-n armonie, dacă mă voi strădui.

Aceasta e o parte a ultimei paradigme din lungul șir prin care am trecut, ajutați-ma să o modelez constructiv
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://simplitatenaturala.blogspot.com/
Io
Literator
Literator

Numarul mesajelor : 105
Varsta : 59
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2009

MesajSubiect: Re: Hipnoza   Vin 14 Mai 2010 - 8:34

Shocked pe barba mea pirat
Sus In jos