AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

City as a woman

In jos 
AutorMesaj
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 213
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

MesajSubiect: City as a woman   Mar 5 Aug 2008 - 8:22

Nu e tocmai literatura, dar e ultima chestie pe care am scris-o, desi este scurta. Ideea era sa scrii despre un oras vazut ca o femeie.

Nimic nu putea fi diferit: mirosul mării și al gardeniilor proaspăt tăiate ce pătrunde întotdeauna pe fereastra deschisă o trezește în fiecare dimineață la aceeași oră. Deși îi place să zăbovească în pat, nu întârzie niciodată acolo unde vrea să ajungă.
Timpul curge diferit atunci când te trezești de una singură. Dușul sosește ca un preludiu al zilei ce urmează, felul în care apa îi picură ușor pe trupul învelit de amețeala ușoară a somnului, dând-o la o parte. Aroma mirodeniilor din cafeaua de dimineață are timp sa se așeze pe haine și să ajungă una cu mirosul pielii frumos bronzate.

Este momentul plecării. Rochia dintr-o singură bucată îi curge ușor pe trup, accentuând formele delicate dar păstrând bunul gust. Este îmbrăcămintea ideală pentru perioada aceasta, când în aer alternează domoala zăpușeală a zilei cu plăcuta briză a după-amiezelor pierdute.

Pe strada îngustă și pietruită ce coboară lin către port, ziua pare ireală - liniștită ca de fiecare dată, dar cuprinsă în același timp de iureșul anticipației.
Este ziua ei liberă, iar de fiecare dată alege să facă același lucru, care nu este niciodată la fel. Se pierde în inima orașului, cautând, descoperind mereu lucruri noi. Unul din numeroasele parcuri, sau poate într-o grădină botanică. O piață plină cu porumbei care nu au nimic mai bun de făcut decât sa imite marile aglomerații urbane. O uriașă fântână arteziană înconjurată de figuri în piatră care ar da orice pentru o bălăceală sănătoasă. O catedrală veche de când lumea, pe unde se plimbă întotdeauna 13 gâște albe ca zăpada. Un cinematograf vechi ce prezintă numai filme clasice.
Iat-o oprindu-se la un teatru în aer liber, unde se cântă muzică din repertoriul lui Agustin Barrios Mangore. La Catedral este una din melodiile ei de suflet, tocmai pentru că e ciudat cum o chitară poate semăna atât de mult cu un pian. Ai ocazia să o zărești, doar pentru un moment cu marginea privirii, trecând pe lângă una din clădirile arhitectului ei preferat. Acum stă la o masă micuță din fier și ia prânzul la marginea mării. Pescărușii plutesc undeva departe, împreună cu gândurile ei.

Uneori parcă se evaporă din fața ochilor și nu știi dacă a fost aievea sau nu, dar ea este mereu aproape. Cele mai plăcute momente le petrece într-una din librăriile orașului, alături de toți acei scriitori care îi răscolesc sufletul. Nu are unul preferat, deoarece știe că sunt prea multe cărți bune pe lumea asta ca să te oprești la una singură.

Seara o găsește în luminile minunate, împreună cu prietenii. Însă și acum își dorește să cutreiere orașul. Nu i-au plăcut niciodată discotecile, ci preferă o plimbare pe plajă, chiar dacă lumea nu este mereu de acord.
Nimic nu poate merge rău atunci când ești cu ea: ea este Barcelona, frumoasă, îmbrăcată mereu cu stil, cu un ochi pentru artă în orice formă a ei. Barcelona de care te îndrăgostești în mod sigur.

Textul original il puteti vedea aici.

"I know I've got Irish blood because I wake up every day with a fuckin' hangover."
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://frostblade.wordpress.com/
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 132
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

MesajSubiect: Re: City as a woman   Mar 5 Aug 2008 - 15:08

Deja cred ca ti-am zis ca-mi place - inceputul e Marquezo-Cortazaro-tu, din cauza acelor doua puncte care mi se par bine puse acolo. Si faza cu 13 gaste (apropo, nu vrei sa scrii totusi "treisprezece"? Razz it's customary). Daca e sa nu-mi placa un lucru este "in mod sigur" din final, pe care l-as inlocui prin "cu siguranta". But then it's just me.

Am incercat sa fac si eu o chestie cu "city as a woman" dar m-am pierdut in detalii si magical realism si inca nu stiu cum sa merg mai departe. Poate o postez candva.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://robertcoller.wordpress.com

City as a woman
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Camera de Scris :: Proza-
Mergi direct la: