AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

audiobooks

In jos 
AutorMesaj
mickme
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

MesajSubiect: audiobooks   Lun 1 Sept 2008 - 15:05

din ciclul `cum sa transformi un dezavantaj in avantaj` prezentam azi threadul `AUDIOOOOOOOBOOOOOOKS`

cand m-am mutat in bucuresti am suferit crunt din cauza timpului pierdut in trafic (atat in oras cat si in drumurile lungi din weekend catre `acasa`, in lumea cilivilizata Razz )

dar astazi deja stiu ca e mai bine asa, am descoperit audiobookurile pe care le `citesc` zilnic in masina, si astfel am transformat o mare problema intr-un mare castig, reusind sa citesc acum de 2 ori mai mult decat inainte

everybody, buy audiobooks Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Spadez
De-al casei
De-al casei

Numarul mesajelor : 70
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Lun 1 Sept 2008 - 17:04

Audiobook + Carte = Full Experience. Am reusit sa fac lucrul asta la vreo trei carti , printre care si Heart-Shaped Box. Daca as gasi audiobook la fiecare carte in engleza, m-as invata cu asta Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://spadez.jubjub.ro
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu

Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Lun 1 Sept 2008 - 18:28

prima si unica mea experienta s-a soldat cu un somn bun. Laughing
sa-nteleg ca ar fi bine sa-mi gasesc o pozitie mai putin comoda. Razz
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://elleg.wordpress.com/
clyodna
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 01/09/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Lun 1 Sept 2008 - 20:40

Si eu am descoperit de ceva vreme audiobooks-urile, tot din necesitate cheers La un moment dat chiar credeam ca nu o sa am cum sa mai citesc! Totusi daca am de ales prefer varianta tiparita. Nu numai din cauza faptului ca reusesc sa citesc mai repede asa dar si pt ca imi este greu sa urmaresc un audiobook uneori.

Mai e si problema interpretarii. Un audiobook iti impune o anumita intonatie si anumite voci ale personajelor. Am avut cazuri in care vocile nu mi se parea ca se potrivesc deloc. Iti rapeste din interpretarea cartii in sine intr-un fel.
Sus In jos
mickme
Mușteriu
Mușteriu

MesajSubiect: Re: audiobooks   Mar 2 Sept 2008 - 7:50

clyodna a scris:
Si eu am descoperit de ceva vreme audiobooks-urile, tot din necesitate cheers La un moment dat chiar credeam ca nu o sa am cum sa mai citesc! Totusi daca am de ales prefer varianta tiparita. Nu numai din cauza faptului ca reusesc sa citesc mai repede asa dar si pt ca imi este greu sa urmaresc un audiobook uneori.

Mai e si problema interpretarii. Un audiobook iti impune o anumita intonatie si anumite voci ale personajelor. Am avut cazuri in care vocile nu mi se parea ca se potrivesc deloc. Iti rapeste din interpretarea cartii in sine intr-un fel.

ai perfecta dreptate, varianta audio nu se ridica la nivelul celei tiparite, eu nici nu cred ca as putea sa ascult o carte acasa, la birou sau in parc; doar in masina, pentru ca astfel castig (pur si simplu nu ma mai deranjeaza deloc blocajele din trafic, pot sa astept oricat in intersectiile blocate, iar la destinatie cobor din masina incantat, binedispus, un pic mai invatat)

Smile Smile Smile
Sus In jos
Iama
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 40
Localizare : Calarasi, Ro.
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Mar 2 Sept 2008 - 10:36

Am incercat sa improvizez... aproape toate cartile pe care le citesc sunt in format electronic si intr-o zi am pus Microsoft Reader-ul sa imi citeasca, pentru perioada in care gateam. Oribil!!! Normal, nu are intonatie, nu are nimic. Inca nu am incercat audiobooks.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://iamandi.clubsf.ro
clyodna
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 01/09/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Mar 2 Sept 2008 - 19:47

Iama a scris:
Am incercat sa improvizez... aproape toate cartile pe care le citesc sunt in format electronic si intr-o zi am pus Microsoft Reader-ul sa imi citeasca, pentru perioada in care gateam. Oribil!!! Normal, nu are intonatie, nu are nimic. Inca nu am incercat audiobooks.

Laughing nici nu stiu cum ai rezistat mai mult de 5 min! Un audiobook nu e in nici un caz asa. Are intonatie si fac si vocile personajelor Razz , desi asta este unul din motivele pt care nu imi plac audiobooks-urile. Prefer sa imi imaginez eu cum vorbesc personajele. Sunt totusi folositoare ca sa auzi cum se pronunta unele cuvinte inventate de autor sau, daca asculti in alta limba decat cea materna, cuvinte mai putin folosite. Un audiobook e ca un disc cu povesti pentru copii, nu stiu daca ai ascultat vreodata.

@mickme: Eu nu reusesc sa fac altceva decat sa privesc in gol atunci cand ascult un audiobook. Imi necesita toata atentia ca sa urmaresc firul narativ. Cred ca daca as incerca sa fac asta in timp ce conduc as intra in primul copac din cale. Laughing Noroc ca prefer mijloacele de transport in comun. Wink
Sus In jos
Iama
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 40
Localizare : Calarasi, Ro.
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Mar 2 Sept 2008 - 22:13

Da, e chiar misto. Acum sunt la prima experienta cu o "audio" (http://www.amazon.com/Tom-Clancy-SSN/dp/0671576119/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1220386168&sr=8-1). Imi plac zgomotele de fundal - ping-urile sonarelor, valurile, etc. si muzica adecvata, pe fundal. Dar, cel mai mult imi place ca acum pot sa citesc doua carti deodata!!! Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://iamandi.clubsf.ro
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 38
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Mier 3 Sept 2008 - 10:30

Recunosc, nu-mi plac audiobook-urile. Chiar dacă sunt citite de autori (sau mai ales) sau de artiști chiar talentați, necazul meu e că de obicei urmăresc cartea (chiar și pe cea pe care o citesc) cu sincope. Îmi place să zăbovesc asupra unor fragmente și să încerc să vizualizez... deh, e stilul meu de a citi. Problema e că nu se prea înțelege bine cu audiobook-ul la care ritmul trebuie să fie constant - dacă pui pauză, cartea nu mai e acolo - dar cînd citesc cartea e mereu acolo, prezență constantă. Smile
Am ascultat Gaiman audiobook, și a fost ok. Dar după ce am recitit textele propriu zise, le-am văzut altfel și le-am înțeles mai bine.
Audiobooks e un no-go for me.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dorinlazar.wordpress.com/
Jen
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Sam 13 Sept 2008 - 16:19

Nu pot sa spun ca sunt "fana audiobooks", dar daca reusesc sa pun mana pe una misto ma bucur. In general citesc copaci morti in autobuz, dar uneori e prea aglomerat pentru asa ceva si e superb sa ma concentrez la o carte si sa nu aud discutiile din jurul meu. Acasa nu pot sa ascult audiobooks decat daca fac ceva care nu necesita gandit - gen spalat vasele - altfel nu mai sunt atenta si imi dau seama ca am pierdut jumatate de poveste.

Poate am avut eu noroc, dar am dat peste audiobooks citite foarte misto. De ex. primele volume din Dark Tower sunt superbe, tipul care le citeste era super talentat (din pacate a avut un accident grav intre timp si nu mai poate lucra Sad ). Avand in vedere ca personajele principale au 4 accente diferite e foarte misto sa le auzi citite de cineva care chiar stie sa le "joace" cum trebuie.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://books.mostly-harmless.ro
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 27
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

MesajSubiect: Re: audiobooks   Joi 18 Dec 2008 - 16:09

In urma cu ceva timp dadeam peste topicul asta si nici nu ma sinchiseam sa raspund. Pe vremea aia nu aveam curiozitatea sa ascult audiobooks...
DAR pe cand umblam aiurea prin oras, incepe o ploaie zdravana si intru intr-o librarie...astfel am scos din intamplare cartea "Numerele Naturii - Ian Stewart" study o carte despre matematica in natura si viata de zi cu zi. Mi s-a parut foarte interesanta mai ales ca mereu mi-a placut intr-un fel sau altul matematica. Dupa ce s-a oprit ploaia m-am dus acasa si am cautat un e-book. Am dat peste un audiobook in engleza pe care mi l-am pus pe ipod si il ascult cu mare drag...oriunde! Uneori, de mai multe ori un capitol. Ador intonatia autorului si evident si ceea ce spune Smile

Daca e vreun doritor, sa ma contacteze.
Sus In jos
mickme
Mușteriu
Mușteriu

MesajSubiect: Re: audiobooks   Vin 19 Dec 2008 - 11:16

mie, simplul fapt ca am descoperit audiobookurile, mi-a permis sa trec de la o medie de 1 carte / saptamana la aproape 2 / saptamana

ve doresc tot ce imi doresc si mie Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: audiobooks   

Sus In jos

audiobooks
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre carti-
Mergi direct la: